10 zaujímavých faktov o klimatizácii, o ktorých ste zrejme ani len netušili

dec 27, 2020Nezaradené0 comments

Každý z nás vie, čo je to klimatizačná jednotka a aká je jej funkcia. Možno si to ani len neuvedomujete, ale je to skutočný luxus. Využívaná je najmä počas letných horúčav, kedy si vďaka klimatizácii môžete užívať príjemné teploty bez toho, aby ste sa čo i len zapotili. Viete však o tejto pomocníčke všetko? Ak nie, tak my vám to teraz prezradíme.

1. Kde, kedy a komu skrsla myšlienka o vynáleze klimatizácie?

Prvú klímu vynašiel Willis Carrier. Stalo sa tak v roku 1902. Tento chlapík pracoval vo vydavateľstve. Za týmto vynálezom stojí papier a atrament. Počas toho, ako vonku úradovali vysoké teploty, na novinové papiere sa atrament nechcel adekvátne prilepiť. Došlo k roztiahnutiu papiera, a to vďaka odlišným hodnotám vlhkosti. A tohto pána to v tomto momente poriadne rozčúlilo a odvtedy sa začala písať história klímy.

2. Klimatizačným jednotkám predchádzali ventilátory

Ešte predtým, ako prišli na trh klimatizácie, ľudia skúšali rôzne metódy, ako sa schladiť. Posledným predchodcom klímy bol elektrický ventilátor. Hoci sú používané do dnešného dňa, slúžia iba ako doplnok ku klimatizačným zariadeniam, pretože ich funkciou nie je ochladzovať vzduch.

3. Kto sa pasuje za otca klímy?

Je to lekár z Floridy John Gorrie. Ten v roku 1842 vytvoril zariadenie vyrábajúce ľad. Takýmto spôsobom chcel ochladzovať vzduch kvôli pacientom. Je známe, že počas kariéry dostal patent na to, aby vytvorili podobné zariadenie pre každú domácnosť, no realizácie tejto idey sa, žiaľ, nedožil.

4. Ako dopadlo prvé auto, ktoré malo klímu?

Značka Packard ako prvá ponúkla vozidlo s klimatizáciou. Napriek tomu si fanúšikov nepritiahlo na svoju stranu. Vozidlo sa netešilo z popularity, a to kvôli vyššej cene a aj preto, lebo klimatizácia zaberala mnoho miesta.

5. Dom, ktorý mal ako prvý klímu, si jeho majiteľ nevychnutnal dostatočne

K prvému klimatizovanému domu, ktorý postavili v roku 1913 v Minneapolise sa viaže nepekná historka. Jeho majiteľ skonal počas lovu divej zveri a jej účinky si na vlastnej koži nevyskúšal.

6. Predtým, než prišli klimatizácie do domácností, sa ľudia chladili v kinách

K prvým verejným priestranstvám, ktoré mali klimatizačné jednotky, boli kinosály. Šlo o skvelý marketingový nástroj, ako prilákať ľudí na filmové premiéry a znásobiť tak tržby.

Kiná premietali filmy ako letné trháky a práve Hollywood ich premietal práve v tomto období, aby sa do sál „nasáčkovalo“ čo najviac ľudí. Práve v letných mesiacoch zažívali kiná obrovský príval návštevníkov.

7. Klimatizácie dokážu zachrániť ľudské životy

Podľa odborníkov, úmrtnosť na extrémne horúčavy za posledných päť desaťročí bola zredukovaná o približne 80%.

8. Ani lekárske prostredie by sa bez klímy nedokázala zaobísť

Určité medicínske postupy či lieky by nemohli vzniknúť bez trvalo ochladeného prostredia. Rovnako by pri vyšších teplotách vedci nemohli pracovať na vývoji nových liekov.

9. Ktorý typ odvetvia zmenil vynález klímy?

Ide o architektúru. V minulosti dizajnéri navrhovali domy s vyššími stropmi, pretože teplý vzduch mohol unikať do priestoru, v ktorom nebol nik prítomný.

10. Množstvo ľudí žije v oblastiach, ktoré majú tropické podnebie

Čo sa týka nástupu klimatizácie, súvisí s ňou aj rozptyl obyvateľstva do púští či tropických lokalít. V Amerike bol zaznamenaný vzostup populácie v tých najviac teplých oblastí, akými sú Florida či Texas.