7 EXTRA trikov, ako domácnosť udržať v teple

okt 17, 2020Nezaradené0 comments

Snom nejedného z nás je to, aby počas vykurovacej sezóny udržiaval domácnosť  v teple a súčasne ušetril niekoľko eur. Máte podobnú ambíciu aj vy? Takto sa dá zrealizovať!

Vyskúšajte týchto 7 overených trikov, ktoré vám dopomôžu k tomu, aby ste si vychutnávali teplo domova a zároveň šetrili vašu peňaženku.

  • Nedovoľte, aby teplo unikalo

Chcete zistiť, či je vo vašom príbytku slabá izolácia? Jednoduchý tip, ktorý vám ozrejmí pravdu, je vskutku jednoduchý. Počas prehliadky bytu alebo domu, stavte na trik s horiacou sviečkou. Nezabudnite ju držať v bezprostrednej blízkosti dvier a okien. V momente, ako začne plameň blikať, evidentne ste natrafili na medzeru, prostredníctvom ktorej vniká do interiéru vzduch. Priložte k danému miestu ruku a pokúste sa zistiť, či pociťujete prúdenie vzduchu.

  • Odtiahnite závesy

Slnečné lúče nás sprevádzajú celý rok. Preto by ste mali odtiahnuť závesy alebo rolety, nech aj do vášho príbytku prúdi teplo. Žalúzie by ste mali zatiahnuť až po zotmení.

  • Vyvárajte, čo vám sily stačia

Áno, aj počas pečenia či varenia sa do interiéru uvoľňuje teplo. Domáce spotrebiče produkujú teplo, ktoré vašu miestnosť príjemne oteplí. Ak pečiete v rúre, po jej vypnutí otvorte dvierka. Dovolíte tak teplu, aby sa šírilo.

  • Nezabudnite odvzdušniť radiátory a neblokujte priestor okolo nich

Radiátory, ktoré nemajú nadbytočný vzduch, zaistia efektívne vykurovanie. Preto nezabudnite na vykonanie tejto činnosti. Takisto majte na pamäti, že ak sa radi vyhrievate v tesnej blízkosti radiátorov, blokujete distribúciu tepla do priestoru. Zbavte sa tohto zlozvyku.

Nevykurujte ani stenu za radiátorom. Zabráňte tomu vďaka reflexnej fólii. Umiestnite ju za vykurovacie teleso. Fólia následne odrazí teplo nazad do miestnosti, aby bolo plne využité.

  • Zatvárajte dvere do izieb

V prípade, že sú vo vašom dome či byte miestnosti, ktoré neobývate, nemusíte ich vykurovať. Najlepšou možnosťou bude, ak dvere do týchto miestností zatvoríte, aby chladný vzduch neprúdil do ostatných častí domu alebo bytu. Taktiež nezabúdajte na skutočnosť, že dvere v spálni, v ktorej strávite noc, zatvorte. Zabránite tak úniku tepla a prebudíte sa do príjemného rána.

  • Vyskúšajte programovanie termostatu

Ak máte termostat, ktorý je programovateľný, nie je nutné nastavovať ideálnu teplotu pri vašom príchode či odchode z domu. Dá sa ovládať aj pomocou mobilnej aplikácie. Nemáte termostat vybavený časovačom? Nastavte si ho na základe vašich požiadaviek .

  • Revízia kotla sa skutočne oplatí

Máte starý kotol? Vymeňte ho. Ani vám nemusíme hovoriť, že starý kotol nikdy nedosiahne kvalít nového, plne funkčného kotla. Navyše, spotrebuje nižšie množstvá energie pri produkcii toho istého množstva tepla.