7 horúcich trendov, ktoré vás presvedčia o tom, že KLIMATIZÁCIA rozhodne stojí za to

jún 23, 2020Nezaradené0 comments

Keďže zmena klímy zostáva na celom svete horúcou témou, aj technológie týkajúce sa správneho fungovania klimatizácie sa musia posúvať vpred. Koniec koncov, nie vždy bola klimatizácia navrhnutá s ohľadom na životné prostredie.

Klimatizačné zariadenia v posledných rokoch formoval celý rad trendov, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli tieto systémy nielen efektívnejšie, ale hlavne ekologickejšie.

  • 1. Smart technológie a Internet vecí

Internet vecí má svoje opodstatnenie aj v roku 2020. Je to už viac ako desať rokov od zavedenia inteligentného telefónu. Teraz je možné, aby majitelia nehnuteľností monitorovali najrôznejšie domáce zariadenia – vrátane celého systému klimatizačných jednotiek – jediným stlačením tlačidla alebo jednoduchým hlasovým príkazom.

Tieto systémy je možné ovládať manuálne alebo na diaľku, takže používatelia môžu svoje nastavenia upravovať tradičným spôsobom, a to odkiaľkoľvek pomocou internetového pripojenia. Technológia umožňuje používateľom nastavovať plány, dostávať pripomenutia v rámci údržby zariadenia a dokonca monitorovať efektívnosť zo smartfónu.

  • 2. Dáta a automatizácia

V súčasnosti majitelia nehnuteľností požadujú viac ako kedykoľvek predtým údaje o budovách. V roku 2018 35% spoločností uviedlo, že zhromažďujú údaje alebo plánujú zhromažďovať údaje o svojich stavebných systémoch vrátane systémov klimatizačných jednotiek.

Tieto údaje nielenže pomáhajú používateľom a technikom pri optimalizácii účinnosti zariadenia, ale teraz sa používajú aj na vývoj aspektov, ktoré znižujú celkovú spotrebu energie. Tieto nové systémy nielenže reagujú na aktualizované nastavenia, ale v skutočnosti predpovedajú, aké zmeny budú potrebné na základe predchádzajúcich vstupných a výstupných signálov.

  • 3. Lokálna regulácia teploty

Jedným z najúčinnejších trendov je regulácia teploty prostredníctvom zónovania, ktorá umožňuje nastaviť rôzne teploty v rozličných oblastiach budovy. Napríklad jedna miestnosť by mohla byť nastavená na pohodlných 20 stupňov, zatiaľ čo iná miestnosť by mohla byť nastavená na chladnejších 15 stupňov, pretože je menej obsadená.

Vaša spálňa môže mať dokonca svoje vlastné nastavenia teploty na základe osobných preferencií. Na rozdiel od miestnosti po miestnosti je možné zónovacie systémy zostavovať aj na jednotlivých poschodiach. Pretože malý teplotný rozdiel môže výrazne ovplyvniť spotrebu energie, tieto systémy poskytujú najväčšiu optimalizáciu.

  • 4. Zelené technológie

Ak je klimatizačné zariadenie správne udržiavané, môže vydržať dlhé roky, čo znamená, že veľká časť úspechu tkvie v správnej údržbe. Zavedením novej technológie je možné proces údržby zefektívniť tak, aby bol šetrnejší k životnému prostrediu.

Výskumy ukazujú, že až 75% nákladov na energie v domácnosti pochádza z elektroniky, ktorá je v pohotovostnom režime. Pri správnej manipulácii sa môžu znížiť náklady na energie a účinnosť až o 30%. Ďalším trendom v ekologickej technológii sú elektronické čističe vzduchu, ktoré sú až 40-krát účinnejšie ako štandardný filter.

  • 5. Stavebný priemysel je úzko spätý s aplikáciou klimatizačných zariadení

Medzi stavebným priemyslom a využitím klimatizačných jednotiek existuje priamy vzťah. Ak dôjde k nárastu výstavby budov, dôjde k podobnému nárastu v rámci zabudovania klimatizačných zariadení.

Rastúci trend trvalo udržateľného projektovania budov tiež znamená, že systémy používané v týchto budovách budú šetrnejšie k životnému prostrediu prostredníctvom alternatívnych zdrojov energie alebo nových technológií. Okrem toho stavební architekti podnikajú kroky na zníženie uhlíkovej stopy v stavebníctve pomocou materiálov, ktoré prirodzene regulujú teplotu.

Mnoho klimatizačných systémov bude disponovať rôznymi prevádzkovými rýchlosťami, aby pomohli s efektívnosťou. Vďaka tomuto doplnku môže systém bežať presnejšie, aby splnil požiadavky na chladenie a vykurovanie vášho domova.

  • 6. Energetická účinnosť

Ľudia chcú šetriť peniaze a zároveň chcú šetriť životné prostredie. Mnoho z nových možností klimatizácie pomáha s oboma týmito cieľmi. Tým, že sa ľudia správajú ekologickejšie, môžu ušetriť na účtoch za energiu. Je to obrovský trend, ktorý v posledných rokoch rastie a pravdepodobne bude naďalej rásť.

  • 7. Zlepšená kvalita ovzdušia

Kvalitná klimatizácia vám musí zaručiť čistý vzduch, a to vďaka systémom, ktoré pomáhajú monitorovať kvalitu ovzdušia. Získavanie spoľahlivých informácií zo senzorov v domácnosti pomôže ľuďom zistiť, koľko zvyškov, nečistôt, prachu alebo iných škodlivín je vo vzduchu.

Filtračné systémy pracujú s týmito senzormi, aby sa zbavili znečisťujúcich látok, ktoré poškodzujú kvalitu ovzdušia.

Potenciál rastu

Očakáva sa, že trend v rámci zdokonaľovania klimatizačných jednotiek porastie a technologický pokrok bude charakteristickým znakom tohto odvetvia. Tento vývoj nielen zvyšuje pohodlie a znižuje účty za energie, ale má potenciál aj na globálny vplyv v rámci udržateľnosti. Vzhľadom na to, že globálny dopyt po klimatizácii sa do roku 2050 až strojnásobí, potrebujeme všetku optimalizáciu, ktorú môžeme dosiahnuť.