7 mýtov o klimatizácii, ktorým nikdy NEVERTE

dec 27, 2020Nezaradené0 comments

Aj vy si myslíte, že klimatizáciu ovládate a v rámci jej fungovania vás neprekvapí nič? Možno ste sa mýlili a pravdepodobne ste aj vy verili niektorým z týchto mýtov. Toto sú najčastejšie mýty, ktorým veria ľudia v spojitosti s klimatizáciami.

1. Klimatizácia slúži len na ochladzovanie

Je úplne normálne, že klimatizáciu si zakúpite preto, aby príjemne chladila priestor. No okrem chladného vzduchu sa postará aj o redukciu vlhkosti a slúži aj na vykurovanie.

2. V momente, ako opustíte dom, je nutné vypnúť klímu a zapnúť stropný ventilátor

Ideálnym riešením je znižovanie teploty na termostate. V opačnom prípade je po návrate domov nutné opätovne ochladzovať vyhriatu miestnosť. A práve to odoberá veľa elektrickej energie.

Hoci ventilátor prináša pocit chladného vzduchu, v skutočnosti ho neochladzuje. Je to preto, lebo ide len o váš pocit, že v miestnosti je svieži vzduch.

Zapnutie stropného ventilátora v miestnosti, v ktorej nik nie je, je len plytvaním energie. Rozprúdi vzduch, avšak nezníži teplotu vzduchu, len teplotu vášho tela.

3. Umiestnenie klimatizácie nie je podstatné

Toto je ďalší z mýtov. V skutočnosti je správne umiestnenie klímy veľmi podstatným prvkom, ktorý ovplyvňuje aj jej výkonnosť. Na klimatizačné zariadenia by nemali pôsobiť spotrebiče vo vašej domácnosti, pretože produkujú teplo.

Ideálne bude, ak klimatizáciu umiestnite nad východnou či severnou stranou, kam nemá priame slnko prístup.

4. Chladný vzduch je len svieži vzduch z exteriéru

Ak ste si mysleli, že klíma nasaje vzduch z exteriérov, následne ho čistí a vpustí do interiéru, boli ste na omyle. Vzduch vychádzajúci z klimatizácie je čistý vďaka filtrom. V žiadnom prípade však nejde o čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia. Ide o vzduch, ktorý koluje v miestnostiach a klíma ho ochladí.

5. Rutinná údržba je finančne náročná. Je vhodná len vtedy, ak sa vyskytnú problémy s klímou

V žiadnom prípade by ste nemali podcenovať údržbu klimatizácie. Ak ich podceníte, ešte len vtedy môžu byť náklady na opravy klimatiazčného zariadenia poriadne vysoké.

Nezabúdajte na jej každoročnú údržbu, ktorá vám ušetrí nejedno euro.

6. Čím väčšia klimatizácia, tým je aj účinnejšia

Klimatizáciu potrebujete presne takú, aká vám sadne. V prípade, že funkcionalita klímy je príliš silná na veľkosť interiéru, rýchlejšie ju ochladí a následne prepne do úsporného režimu. Potom sa prepne do štandardného režimu. Takéto početné prepínanie si vyžaduje veľa energie a spôsobuje vlhkosť vzduchu.

7. Ak chcete rýchlo ochladiť priestor, znížte teplotu na termostate

Klimatizácia sa vypne vtedy, ak vzduch v miestnosti dosiahne teplotu, ktorú požadujete. V prípade, že nastavíte teplotu pod úroveň, ktorá by vám vyhovovala, nejde o veľmi šťastné riešenie.

Čím nižšiu teplotu nastavíte, tak vďaka tomu bude aj klíma dlhšie pracovať.