Aj vám učarovala ekologická domácnosť? Zadovážte si ju vďaka týmto šikovným tipom

jún 23, 2020Nezaradené0 comments

Dizajn a renovácia domu môžu mať závažné negatívne vplyvy na životné prostredie. Výstavba domov a ich prepracovanie vytvára odpad a uvoľňuje do životného prostredia chemikálie. Tieto účinky sú, žiaľ, nezvratné. Aké sú riešenia tohto problému? Odpoveďou je inovácia v dizajne domácnosti, ktorej výsledkom je ekologická domácnosť.

Inteligentné domácnosti

V rámci tohto typu domácností ide o domy, ktoré obsahujú viac inteligentných zariadení, ktoré umožňujú, aby bol váš domov energeticky efektívnejší. Táto ekologická technologická inovácia sa objavuje takmer vo všetkých nových dizajnoch domácností, pretože je šetrná k životnému prostrediu a zároveň zvyšuje pohodlie ľudí.

Inteligentné domácnosti umožňujú zariadeniam pripojiť sa k telefónu, počítaču alebo tabletu zo vzdialených oblastí a poskytnúť majiteľovi domu možnosť ovládať zariadenia zo vzdialených oblastí.

Je to mimoriadne šetrné k životnému prostrediu, pretože vám umožňuje vypnúť alebo zapnúť zariadenie, keď práve nie ste doma.

Medzi najobľúbenejšie inteligentné zariadenia patria:

inteligentné termostaty,

inteligentné zavlažovacie a zavlažovacie systémy,

inteligentné osvetlenie – osvetlenie je možné ovládať pomocou aplikácie, ktorá rozsvieti svetlo iba v prípade potreby. To je zvlášť výhodné pre vonkajšie osvetlenie.

„Živé steny a strechy“

Tento typ stien a striech s rastlinami alebo inou živou vegetáciou, akými sú trávy a kvety, sa teší rastúcej popularite. Účelom živých stien a striech je zlepšovať kvalitu ovzdušia filtráciou toxínov zo vzduchu. Tento trend dizajnu domácností je esteticky príjemný a prospešný.

Living Walls – systémy obytných stien môžu pracovať takmer na akomkoľvek povrchu steny; poskytujú zdravé prostredie pre pestovanie rastlín v domácnosti. Je to vynikajúci ekologický trend dizajnu domácnosti, pretože nielen čistí vzduch, ale tiež znižuje prchavé organické zlúčeniny a zvlhčuje vzduch, ktorý bude prínosom pre zdravie, ako aj prínosom pre životné prostredie.

Zelené strechy – sú skvelým spôsobom čistenia vzduchu v domácnosti a zároveň pridávajú estetickú hodnotu, ktorá odlišuje tento dizajn od ostatných domov.

V kurze je aj bambusové drevo

Bambus je jedným z nadchádzajúcich trendov podlahovej krytiny, pretože je ekologický. Ide o trvalo udržateľný materiál. Výhodou bambusu je, že je to vysoko obnoviteľný zdroj, pretože sa regeneruje z koreňa a rýchlo rastie.

Táto rastlina sa zberá jemne, ručne a nie strojmi, takže pri zbere bambusu nebudú v prostredí emitované žiadne plyny. Bambus je trvanlivejší ako väčšina tvrdého dreva, takže okrem toho, že je šetrný k životnému prostrediu, je aj dizajnovou voľbou s dlhou životnosťou. Je tiež jedinečný vo svojom vzhľade, čo prispieva k zvýšeniu jeho popularity. A čo je ďalšou z jeho výhod? Vo viacerých farbách a štýloch má veľmi nadčasový vzhľad. Takže, smelo do toho!

Malé domovy

Jedná sa o domy, ktorých rozmery sú približne 185 – 400 štvorcových stôp a spotrebúvajú veľmi málo energie.

Niektoré z hlavných výhod malých domov pre životné prostredie sú:

 drobné domácnosti obyčajne využívajú slnečnú energiu, ktorá premieňa slnečné teplo na energiu,

 menšie priestory znamenajú menšie využitie spotrebičov, ktoré spotrebúvajú energiu,

  aby sa vytvoril priestor pre takýto dom, z hľadiska  nákladov a výstavby, bude zásah do životného prostredia minimálny,

Aký je záver?

Pokročilá domáca technológia už nie je súčasťou futuristických luxusných apartmánov, ale je oveľa dostupnejšia. Smart technológie sa postarajú o to, aby sa náš život stal pohodlnejším, hospodárnejším, zábavnejším a bezpečnejším. Výskum ukázal, že globálny trh s inteligentnými domácimi zariadeniami sa do roku 2025 chystá rozrásť na 174 miliónov dolárov, čo predpovedá obrovské tempo rastu, ktoré je určené na ďalšiu revolúciu v našich domovoch.

Trvalo udržateľný dizajn budovy, zvnútra aj zvonka, znamená väčšie využívanie recyklovaných materiálov. Takto „použité výrobky“ znižujú negatívny vplyv domácnosti  na životné prostredie, dodávajú jej tiež prirodzený a individuálny vzhľad. Medzi stavebné materiály šetrné k životnému prostrediu patria bambus, korok a recyklovaný kov, ako aj ovčia vlna ako prírodný alternatívny izolačný materiál.

Poloha má tiež veľký vplyv na uhlíkovú stopu budovy, takže materiály pochádzajúce z miestnych zdrojov sú lepšie ako materiály dodávané z rôznych kútov sveta.