Aj vy staviate nový dom? Predtým, než sa doňho nasťahujete, nezabudnite na tieto SKVELÉ tipy

jún 1, 2020Nezaradené0 comments

Aktuálne trendy pri výstavbe domov sú najmä úspora energií, ekológia a inteligentné riadiace systémy. Zatiaľ čo v minulosti zažívali boom viacposchodové a multigeneračné domy, v súčasnosti sa z popularity tešia menšie rodinné domy. Viete, ako sa o takýto príbytok patrične postarať a ušetriť náklady? Prezradíme vám to!

Distribuovanie studeného vzduchu je druhom klimatizačného systému, ktorý prináša vysoký chladiaci výkon, a to pri nižších nákladoch než bežné systémy. Distribúcia studeného vzduchu je typ klimatizačného systému, ktorý poskytuje vyšší chladiaci výkon pri nižších nákladoch ako bežné systémy.

Náklady na zariadenie aj náklady na energiu sú v prípade rozvodov chladu nízke. Hladina vlhkosti vzduchu môže byť pri systémoch so studeným vzduchom nižšia, čo vedie k zlepšeniu kvality vzduchu, komfortu a produktivity.

Interior with air conditioner blowing fresh, cold air. Toned image with cold air flow digitally generated.

Počas výstavby domov je tým najväčším atribútom eliminovať spotrebovanie energie počas ich prevádzky. Každá stavba by mala vytvárať tú najväčšiu tepelnú pohodu, a to s minimálnym nákladom. Tá je daná teplotou, ale aj vlhkosťou vzduchu. Významnými atribútmi sú aj ekológia a využívanie tých najmodernejších technológií. A viete prečo?

Moderné technológie znižujú náklady na prevádzkovanie domácnosti, pretože ide o tú najväčšiu položku, ktorá sa týka každého domova.

Nejde vždy len o vetracie jednotky, ktoré by mali rozhodovať o spotrebe energie a hlučnosti. Podstatná je aj vetracia jednotka s kvalitným vzduchotechnickým rozvodom.

Súčasné stavby disponujú vetracími jednotkami so spätným získavaním tepla – rekuperáciou. Cieľom je zvýšenie kvality a hygieny v dome a dosiahnutie úspor za energie.

Ako sa pripravuje vzduchotechnika pred letnými mesiacmi?

Už aj vaša domácnosť disponuje rekuperačnou jednotkou? Výborne! Ak chcete, aby vám ešte dlho slúžila, musíte sa o ňu príkladne starať. Veľmi dôležitá je výmena filtrov. Majte na pamäti, že nemenej dôležitá je aplikácia filtrov, ktoré odporúča výrobca. Nesiahnite po lacnejších alternatívach, ktoré by spôsobili mnoho škôd.

Každý filter musí mať adekvátne rozmery a triedy filtrácie, aby bola filtračná plocha postačujúca pre ochranu interného komponentu jednotky. V žiadnom prípade nie je možné prevádzkovanie jednotky bez existencie filtrov.

Filtre je nutné kontrolovať v pravidelných intervaloch, aby ste si odsledovali, počas ktorého obdobia sú najviac znečistené. Neberte výmenu filtrov na ľahkú váhu, pretože jednotka je skutočne namáhaná a zanedbanie tejto skutočnosti môže viesť k skracovaniu jej životnosti a účinnosti.

Ak chcete inštalovať vzduchotechniku do novostavby, vetranie by ste mali spojazdniť tesne predtým, než sa nasťahujete a prach bude z novostavby odstránený.

Nezabúdajte ani na čistotu v potrubí. Nezabúdajte, že prívodné potrubie musíte udržať v čistote. Potrubie, ktoré je odvodné ľahko podlieha nečistote, a to preto, lebo vzduch vychádza z priestoru von. Na tento úkon je vhodné osloviť firmu, ktorá vaše potrubia dôsledne vyčistí.

V rámci čistenia rekuperačnej jednotky nie je nutná taká častá hygiena ako v rámci výmeny filtrov. Servis vnútorných komponentov má pod palcom odborná firma, ktorá sa postará o čistenie komponentov pomocou prostriedkov, ktoré ju udržia ako novú.

V momente, ako si uvedomíte, že ste vo fáze projektovania inštalácie vzduchotechniky, nezabúdajte na to, aby bolo možné vykonávať jej pravidelný servis a aby bola prístupná. To vám zaručí, že budete môcť svojpomocne vymeniť filtre v jednotke. Čo sa týka potrubia, platí, že čím menej spojov, tým menej náročné je samotné čistenie. To však záleží aj na druhu potrubia. Vo všeobecnosti sa však najľahšie čistí plastové potrubie.

Aké úspory sú možné pri zaobstaraní rekuperačnej jednotky?

O tom, aká vysoká bude spotreba rekuperačnej jednotky rozhodujú ventilátory. Nižšia spotreba ventilátorov je dosahovaná týmito metódami:

redukciou odporu vzduchotechnického rozvodu,

aplikáciou účinných ventilátorov,

tesným vzduchotechnickým rozvodom, aby sa predišlo unikaniu vzduchu. Vetracia jednotka tak bude pracovať s ideálnym množstvom vzduchu, ktorý je nevyhnutný pre riadené vetranie.

Je dokázané, že na spotrebu energie má obrovský vplyv unikanie vzduchu z potrubia a netesnosť vzduchotechnického rozvodu. Spotreba energie na vetranie môže byť nižšia až o 50%, a to len vďaka lepšej vzduchotesnosti potrubného rozvodu.