Ako fungujú klimatizácie a ako si môžete vybrať tú najlepšiu?

nov 24, 2021Nezaradené0 comments

V problematike výberu správnej klimatizácie musíte mať jasno. Je totiž súčasťou našich bytov a domov a jej predaj stúpa. Prinášame vám tie najdôležitejšie informácie a tipy, ako ju využiť na maximum.

Ako fungujú klimatizácie?

Medzi externou jednotkou, čiže kondenzátorom a internou jednotkou, nazývanou výparník, prúdi chladivo. To sa vyparuje v internej jednotke a následne odoberie teplo z miestnosti a vďaka rozvodom sa dostane do externej jednotky, kde kondenzuje paru na kvapalinu.

Druhy klimatizácií

Dôležité je rozhodnutie, kde budete klimatizáciu lokalizovať. Taktiež uvažujte nad tým, či ju chcete umiestniť do rozostavenej či dokončenej stavby. Ak sa klimatizácie inštaluje počas výstavby, môžete si vybrať viac riešení a chladenie si necháte navrhnúť na báze vašich predstáv.

Pre rozostavané stavby je ideálne disponovať multisplit klimatizáciou. Tie majú jednu externú a viacero interných jednotiek, ktoré sú prepojené. Daný druh klimatizácie si vyžaduje náročné stavebné úpravy. Ich základným rysom je vzájomné prepájanie interných jednotiek a nenáročný odvod kondenzátu z interných jednotiek.

Podobný systém si môžete navrhnúť s bežnými nástennými klimatizáciami, kanálovými, kazetovými alebo podparapetnými internými jednotkami.

Známe sú aj split klimatizácie. Sú ideálne pre existujúce stavby a sú inštalované počas fázy rekonštrukcie. Je v ňom prítomná jedna externá a jedna interná jednotka a využíva sa v bytoch. Pri dokončených stavbách je dôležité rátať s obmedzeniami. Priestor už existuje a pre internú jednotku môže byť náročné nájsť vhodné miesto v rámci priestorového usporiadania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatizácia a jej správne používanie

Možno ste začuli o tom, že klíma spôsobuje zdravotné problémy. Nie je to vinou klimatizácie, ale jej nesprávneho používania. Základom je nastaviť správny rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, ktorý by nemal byť vyšší než 6 stupňov.

Klimatizácie znižujú aj vlhkosť. Tá vplýva na vnímanie teploty. Občas stačí nastavenie o čosi nižšej teploty než vonku a v interiéri sa budete cítiť príjemnejšie kvôli tomu, že klíma interiér odvlhčuje.

Využite riešenia smart home

Pri klimatizácii je vhodné jej zapnutie aspoň hodinu predtým, ako prídete domov. Na to môže slúžiť časovač či smart home riešenia, a tie umožnia ovládanie klimatizácie na diaľku. V prípade, že idete z práce domov si môžete vďaka mobilnému telefónu zapnúť klimatizáciu a domácnosť bude pri vašom príchode ochladená.