Ako udržať klimatizáciu ako novú aj počas horúceho leta? TOP zlepšováky, o ktorých ste možno (ne)tušili

júl 13, 2020Nezaradené0 comments

Aký je najúčinnejší spôsob používania klimatizácie počas letných horúčav? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako zažiť leto, počas ktorého vás nebude oblievať pot.

Dozaista neoľutujete, ak si vyberiete klimatizačný systém so vstavaným časovačom, ktorý začne pracovať ešte skôr než sa prebudíte a vonkajšia teplota začne stúpať. Vďaka tejto metóde môže systém poskytovať optimálne chladenie s minimálnou spotrebou energie.

Aká je ideálna teplota, ktorú by ste si mali nastaviť?

Keď teplota pomaličky stúpa, je lákavé nastaviť klimatizačnú jednotku na nižšiu teplotu. Avšak, ak nastavíte príliš nízku teplotu, klimatizácia nemusí  rýchlejšie ochladiť miestnosť, a dokonca môže vyvíjať tlak na jednotku tým, že bude pracovať ešte „tvrdšie“, aby sa dosiahla požadovaná teplota.

Ak chcete vytvoriť príjemné prostredie a zároveň minimalizovať spotrebu energie, odporúčame nastaviť teplotu nie nižšiu ako 23 ° C.

Čo ešte môžem spraviť pre ideálnu teplotu v domácnosti?

Udržujte chladný vzduch v miestnostiach, v ktorých sa často zdržiavate, a to práve zatvorením dverí a okien. Zatvorením okien a zatiahnutím žalúzií minimalizujte množstvo priameho slnečného žiarenia prechádzajúceho oknami.

Skontrolujte, či je miestnosť správne utesnená – všetky malé medzery a praskliny okolo okien; prípadne ich vyplňte tesniacou hmotou.

Ako dôkladne pripraviť klimatizáciu na vlnu horúčav?

Zle udržiavaná klimatizácia bude musieť pracovať na plné obrátky, aby udržala vo vašom domove ideálnu teplotu. A presne to je kameňom úrazu.

Zanedbaná klíma zvyšuje spotrebu energie a taktiež zvyšuje náklady na energiu. Excelentná príprava klimatizačnej jednotky pred letom zabezpečí, že bude pracovať čo najlepšie, a to najmä v momente, keď teplota bude stúpať.

Nezabudnite, že ak sa jednotka používa každý deň, z filtrov odstráňte prach pomocou vysávača alebo ho každý mesiac umyte v teplej vode.

Informácie o čistení a manipulácii s filtrom pre konkrétnu vnútornú jednotku nájdete v návode na použitie od výrobcu. Vonkajšiu jednotku chráňte pred nečistotami, aby nedošlo k obmedzeniu prúdenia vzduchu.

V závislosti od použitia zverte svoju klímu do rúk odborníkov raz v roku, prípadne každé dva roky.

Nápomocné môže byť aj zapnutie stropného ventilátora, keď je klimatizačná jednotka v prevádzke, pretože vtedy začne cirkulovať studený vzduch. Vďaka tomu rýchlejšie dosiahnete požadovanú teplotu v miestnosti a znížite spotrebu energie klimatizácie.

Dobre izolovaný dom udržuje chladný vzduch vo vnútri a teplo von, tým pádom umožňuje klimatizačnému systému pracovať efektívnejšie.

Ako sa postarať o kondenz a zbaviť sa mnohých nepríjemných problémov?

Ani vhodné lokalizovanie klimatizačnej jednotky  by ste nemali brať na ľahkú váhu. Majte na pamäti, že jej obvod a lokalita budú smerodajnými prvkami v momente, keď sa rozhodnete klímou aj kúriť.

Externá jednotka v období leta, kedy je určená na režim chladenia, nekondenzuje. Tento proces nastáva vtedy, ak je nastavený režim kúrenia.

Avšak kondenz sa na výparníku internej jednotky tvorí v momente, ak je v režime chladenia. V tomto prípade je vhodným riešením odvádzanie z internej jednotky, a to samospádom. Vhodnou alternatívou je vedierko na balkóne, avšak nezabudnite ho vylievať. Alternatívou je aj čerpadlo, ak nie je možné odvádzať vodu samospádom.

Adekvátne umiestnenie kondenzu je skutočne kľúčovým momentom. Veľmi často je kondenz lokalizovaný v identickej trase s potrubím chladiva, no vo veľmi miernom spáde a následne je nasmerovaný do exteriéru.

Musíte uznať, že teplota v byte je občas vyššia než v rodinných domoch. S tým sú späté problémy týkajúce sa odtekania kondenzu. Je teda možné, že si zakúpite výparník kondenzu. Tento pomocník je následne pripevnený pred ventilátor externej jednotky. Ide o špeciálny rošt z tkaniny, tá nasaje kondenzát, a potom je odparený prúd horúceho vzduchu z daného ventilátora externej jednotky. Táto metóda zaručí, že kondenzát z klimatizačnej jednotky prestane kvapkať.