Chcete aj vy získať dotáciu na tepelné čerpadlo? Získajte ju takto rýchlo a jednoducho

sep 21, 2020Nezaradené0 comments

Projekt Zelená domácnostiam II sa snaží podporiť efektívne využitie malých obnoviteľných zdrojov energie, a to v bytových a aj v rodinných domoch. Zaujímavý projekt so sebou prináša mnoho pozitív, na ktoré budete dozaista zvedavý.

Tento fantastický projekt podporuje zariadenia slúžiace na výrobu elektrickej energie, ktorými sú veterné turbíny či fotovoltaické panely. Okrem týchto zariadení sú podporované aj produkty určené na výrobu tepla – kotly na biomasu, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá.

Aký je primárny cieľ projektu Zelená domácnostiam II? Eliminovať emisie skleníkových plynov a zároveň zvýšiť podiel využívania malých obnoviteľných zdrojov energie, a to vo slovenských domácnostiach.

Nemenej dôležitým cieľom projektu je do 31. decembra 2023 podporiť inštaláciu zariadení, ktoré majú inštalovaný výkon 140 MW.

https://proklima.sk/kategoria-produktu/tepelne-cerpadla/

V rámci finančných možností projekt pracuje s kapitálom 48 miliónov €. Ich prideľovanie má na starosti Slovenská inovačná a energetická agentúra. Žiadosti o dotáciu na tepelné čerpadlá sú podávané elektronicky, a to za pomoci informačného systému danej webovej stránky tohto projektu.

Tieto čerpadlá sú skutočné špičkové. Ide o vábivú možnosť vykurovania rodinných domov s nízkoenergetickým či pasívnym štandardom. V prípade, že vás táto možnosť zaujala, neváhajte. Po tom, ako splníte všeobecné podmienky národného projektu, dotácia môže byť čochvíľa vaša.

V rámci rodinných či bytových domov, ktoré majú zrealizované opatrenia na elimináciu spotreby energie  a lokalizovaných na miestach, na ktorých nie je vybudované centrálne zásobovanie teplom, je možné, že dotácia dosiahne výšku bezmála 3400€.

V prípade domu, ktorý spĺňa čo i len jednu podmienku, je možné dosiahnuť príspevok v hodnote 2992€. Za zmienku stojí aj základná sadzba bez akéhokoľvek uprednostnenia v maximálnej hodnote 2720€.

Menšou komplikáciou, ktorá sa objavila v súvislosti s projektom, je nie príliš príjemná atmosféra spôsobená koronavírusom. Slovenská inovačná a energetická agentúra až do odvolania uzavrela Konzultačné centrá národného projektu. Požiadavky sa však naďalej dajú vybaviť elektronicky, telefonicky či poštou. Všetky aktuálne informácie týkajúce sa projektu nájdete na stránke Zelená domácnostiam II.