Chcete vedieť tajomstvo, ako ušetriť peniaze na klimatizácii? Dokonalé tipy, ktoré ušetria váš rozpočet

sep 3, 2020Nezaradené0 comments

Leto je pomaly, ale iste za nami. Aj keď v dohľadnej dobe stále môžeme očakávať mierne teplé počasie, najteplejšie dni v roku sú s najväčšou pravdepodobnosťou fuč a na tropické teploty môžeme zabudnúť.

A možno vám v tomto prechodnom období skrsne v hlave otázka, čo robiť s klimatizáciou po lete. Práve teraz vám prezradíme, čo robiť s klimatizáciou na konci tej najkrajšej časti roka – leta.

Aké sú výhody kúpy klimatizácie mimo sezóny?

✔ Nižší dopyt znamená nižšiu cenu za nákup novej klimatizácie – to nie je žiadnym tajomstvom: ceny tovaru klesajú, keďže klesá dopyt. Preto má zmysel zvážiť kúpu novej klimatizácie mimo sezóny, keď získate najlepšiu cenu.

Keď si vyberiete renomovaného dodávateľa klimatizácie, spoločnosť bude mať vzťahy s rôznymi dodávateľmi, môže vám poskytnúť odporúčania týkajúce sa značky a nájsť najlepšiu ponuku.

✔ Výhodou sú aj menšie čakacie doby, pretože ako sme spomínali, mimo sezóny je nižší dopyt. To znamená, že klimatizáciu budete mať doma šibnutím čarovného prútika. A musíte uznať, že to je skvelé, však?

Takto sa starajte o svoju klimatizáciu po skončení teplých letných dní

Koniec leta je jedným z ročných období, kedy môžu klimatizačné jednotky začať trpieť problémami s výkonom. Aj keď sa vonku ochladzuje a vaša klimatizácia má menšie pracovné zaťaženie, môžu sa vyskytnúť problémy v dôsledku opotrebenia, ktorým váš systém prešiel za posledných pár mesiacov. Na konci leta by ste si mali dať pozor na:

Únik chladiva. Ak ste mali začiatkom leta naladené klimatizačné zariadenie, malo by sa skontrolovať, či vo vašom systéme nedochádza k úniku chladiva. Od tej doby sa však mohol vyvinúť nový zdroj úniku, ktorý môže viesť k mnohým rôznym problémom. Ak máte pocit, že vzduch vo vašej domácnosti nie je taký chladný ako obvykle, obráťte sa na odborníka a podrobte vaše zariadenie kontrole.

Zmrazené zvitky. Na chladiacich špirálach klimatizácie sa časom hromadia nečistoty, najmä ak nemeníte filter. Keď sú chladiace špirály špinavé, nemôžu absorbovať toľko tepla a hrozí im zamrznutie. Cievky v klimatizačnej jednotke sa mohli znečistiť, takže je dobré skontrolovať vo svojom systéme akékoľvek príznaky zamrznutých cievok.

Znečistený filter. Leto môže byť pre rodiny rušným obdobím a ľahko sa môže stať, že zabudnete na výmenu filtra klimatizácie. Čím dlhšie je váš systém v prevádzke so znečisteným filtrom, tým je pravdepodobnejšie, že sa u neho vyskytnú prevádzkové problémy. Ak ste vzduchový filter neskontrolovali dlhšie ako mesiac, pozrite sa na neho ihneď a v prípade, že je znečistený, vymeňte ho.

Upchatý odtok kondenzátu. Ďalším problémom klimatizácie spôsobeným nahromadením nečistôt a znečistenými filtrami je upchatý odtok kondenzátu. Ak je odtok vášho systému upchatý, bude unikať voda z klimatizácie a okolo nej. Počas kontroly systému, či v ňom nie sú zamrznuté špirály, skontrolujte okolie klimatizácie, či nevykazuje známky hromadenia vody.

Ako ušetriť energiu pomocou klimatizácie na konci leta? Najmä teraz, keď je vonku chladnejšie, bude pribúdať dní, kedy budete môcť otvoriť okná a vpustiť do vášho príbytku čerstvý vzduch. V tieto chladnejšie dni vypnite klimatizáciu, zatiaľ čo máte otvorené okná, aby ste šetrili energiu. Zvážte tiež zvýšenie nastavení termostatu na konci leta, pretože váš domov bude prirodzene chladnejší a pravdepodobne budete môcť byť pohodlnejší s teplejšími nastaveniami, najmä keď zapnete stropné ventilátory.

Ako odstaviť klimatizáciu na konci leta?

✅ Vymeňte vzduchový filter tak, aby zariadenie malo nový filter, s ktorým začnete, keď začne sezóna,

✅ preskúmajte svoje účty za energiu z minulého leta a obráťte sa na odborníkov, ak spozorujete znateľné výkyvy v spotrebe energie vášho systému,

✅ poznačte si všetky problémy s výkonom, ktoré ste odpozorovali, a povedzte o nich kompetentnej osobe, ktorá sa vám stará o chod klimatizácie,

✅ nedávajte na svoju klimatizáciu kryt, pretože kryt umožní, aby sa vo vašej kondenzačnej jednotke hromadila vlhkosť, a počas zimy poskytne útočisko menším zvieratám, ktoré môžu poškodiť jej vnútorné súčasti.