Čistejší vzduch ste ešte nedýchali: Rekuperácia – zázrak, ktorý vo vašej domácnosti MUSÍTE mať

jún 1, 2020Nezaradené0 comments

Prvá vec, ktorú človek robí pri narodení, je to, že sa zhlboka nadýchne čerstvého vzduchu a až potom sa začne dlhý proces nazývaný život. Život, ktorý nám dáva vzduch. To, čo dýchame a aj to, ako dýchame, ovplyvňuje kvalitu nášho života a zdravia.

Čistý a čerstvý vzduch je zárukou veselosti, energie a dobrej nálady. Preto veríme, že poskytnutie čistého, čerstvého a príjemného vzduchu pre váš domov je jednou z najdôležitejších úloh pri zariaďovaní ubytovania.

Dnešná rýchlosť života, moderné technológie vedú k tomu, že sa klimatické podmienky menia. A dokonca aj v našich klimatiockých podmienkach bez klimatizácie, regulácie chladu, čistenia či ionizácie vzduchu nie je možné žiť. V súčasnosti sú klimatizácie inštalované takmer v každom dome, obchode, na akýchkoľvek uzavretých verejných miestach.


Vo vašom domove hrá dôležitú úlohu klimatizácia – chladí, ohrieva vzduch alebo vetrá. A, samozrejme, takéto zariadenie čistí vzduch a podporuje správnu cirkuláciu vzduchových hmôt.

Pre rodinný dom je možné vymenovať hlavné typy klimatizačných systémov – split a multi-split systém

Split systém znamená inštaláciu v každej miestnosti a na fasáde domu – externé moduly. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov inštalácie. Pri výbere tejto možnosti sa zohľadnia náklady na klimatizačnú jednotku.

Multi-Split systém má jeden externý blok s 2-5 vnútornými jednotkami. Takýto systém je estetickejší, nezkazí fasádu domu. Tento systém je dôležitý ak chceme jednou jednotkou obsiahnúť viac miestností

Ideálom pre rodinný dom je kombinácia rekuperačnej jednotky s klimatizáciou, kde obsiahnete a ustrážite svoju teplotu a čerstvý vzduch pod kontrolou.

Ruku na srdce, všetci vieme, že klasické vetranie, a to za pomoci dokorán otvorených okien, nie je tým najlepším riešením na výmenu vzduchu vo vašom príbytku. A dôvod?
V letných mesiacoch takéto vetranie prehriateho interiéru nebude mať zmysel, pretože jeho efekt bude nulový. A v zime? Vysoké tepelné straty, ktoré sú sprevádzané takýmto vetraním vás určite nepotešia. Riešením je rekuperácia. Viete, ako prebieha jej montáž a aké sú jej hlavné výhody? V nasledujúcich riadkoch vám to prezradíme.

Akej fáze začína realizácie rekuperácie a aký je postup montáže?

1 etapa : Začneme s rozvodmi vzduchu

Prvou etapou je montáž rozvodov vzduchu, prípravy kompletného systému ktorý sa realizuje počas hrubej stavby, aby bola možnosť prierazov, odvodu kondenzu, realizácia vzduchotechnických súčastí a elektrikárskej prípravy.

Druhou etapou je montáž rekuperačnej jednotky, kontrola a spustenie.

Poslednou etapou je osadenie rekuperačnej jednotky, distribučných prvkov, kontrola a spustenie. Po týchto úkonoch nasleduje odmeranie prietokov vzduchu a jednotka sa ešte zareguluje. Montážnik vám vysvetlí, ako prebieha obsluha.

Toto sú výhody rekuperačnej jednotky

-riadené vetranie zabzepečuje neustále vetranie vášho domova alebo stavby bez možnosti otvárania okien a plytvania energie,

-eliminuje tepelné straty a výrazne ovplyvníte kvalitu internej klímy domova,

-prostredníctvom dotykových displejov je možné nastavenie automatického vetrania  na základe aktivít, ktoré sú počas týždňa bežne vykonávané vo vašej domácnosti, pretože každá aktivita má iné nároky na intenzitu vetrania,

-rekuperačná jednotka reguluje aj relatívnu vlhkosť vzduchu, prípadne zareaguje na vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého v domácnosti. Vďaka tomu sa vaša domácnosť zmení na oázu relaxu,

-v momente, ako si zbalíte kufre a odídete na dovolenku do exotiky, môžete vetranie vašej domácnosti vykonávať z ktoréhokoľvek miesta na zemi, a to prostredníctvom smartfónu alebo tabletu,

-jedinečné filtre zaručia čistý vzduch bez častíc prachu a iných alergénnych zložiek, v neposlednom rade zamedzujú aj tvorbe nepríjemných plesní, ktoré ohrozujú zdravie.