Koľko elektriny dokáže spotrebovať vaša klimatizácia?

nov 24, 2021Nezaradené0 comments

Leto je na vrchole, slnko praží a vy musíte pracovať? Nie, nejde o veľmi príjemnú predstavu. Sú spôsoby, ako si človek dokáže poradiť aj s extrémnym teplom v interiéri. Najjednoduchším spôsobom je nájsť adekvátnu klimatizačnú jednotku. Pri jej výbere nezabudnite na spotrebu elektriny.

Výkon a spotreba elektriny klimatizácie

Primárnym parametrom pre určenie výkonu klimatizácie je chladiaci výkon. Ten sa udáva vo wattoch. To, koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia, udáva elektrický príkon. Veľmi podstatným parametrom je aj efektivita chladenia.

Tá môže byť takmer trojnásobná v rámci rovnakej spotrebe elektrickej energie než pri elektrickom ohrievači. Danej problematiky sa týka koeficient COP/EER. Platí, že čím je tento koeficient vyšší, tak tým je zariadenie viac efektívne a úsporné.

COP a jeho definícia

Ide o koeficient využiteľnosti energie v rámci režimu kúrenia (Coefficient of Performance). Aj tu platí, že čím je vyšší, tým je aj kvalitnejší, čiže výkonnejší a, samozrejme, úsporný. V rámci výšky daného koeficientu je klimatizácia zaraďovaná do tried energetickej účinnosti od A a G, a platí, že trieda A je najviac úsporná.

EER

Je to koeficient využiteľnosti energie v režime chladenia (Energy Efficiency Rating). Aj tu platí rovnica, že čím je vyšší, tým je výkonnejší a úspornejší. Na základe výšky koeficientu je klimatizácia radená do skupiny energetickej účinnosti A a G. Trieda A je najúspornejšia.

Zamyslite sa aj nad tým, aký veľký priestor chcete klimatizovať. Myslite na členitosť priestoru a počet miestností. Vyrátajte si ich objem. V prípade, že sú miestnosti na najvyššom poschodí alebo máte miestnosť, ktorá je presklená, je v nej viacero osôb, prípadne sú v miestnosti zariadenia, ktoré vyžarujú teplo či daná miestnosť susedí s otvorenými priestormi, poraďte sa s odborníkmi.

Tí vám poradia, ako ušetriť na nákladoch na prevádzku klímy. Náklady môžu byť vyššie aj vtedy, ak nedostatočne odhadnete plochu stien, druh stavby, počet spotrebičov, polohy izby alebo plochu okien. Výkon klimatizácie musí byť vyrátaný zvlášť pre každú jednu miestnosť.

Kúrenie klimatizáciou v byte

Možno ste sa stretli s názorom, že kúrenie elektrinou je drahý špás. Plyn je ale dvakrát lacnejší než elektrická energia. V rámci správneho využívania klímy je možné ušetriť. V tomto prípade hovoríme o tepelnom čerpadle vzduch – vzduch. Toto čerpadlo chladí či vykuruje interiéry. Jeho efektivita je určená na báze výkonovej hodnoty COP. Hodnota COP má rozpätie od 3 až po hodnotu 5.

Znamená to, že z 1 kW elektrickej energie môže vytvoriť približne 5 kW tepla. Pri adekvátnom výbere klímy je asi štyrikrát účinnejšia než ostatné elektrické formy vykurovania  v byte. Ušetríte veľké množstvo nákladov a aj energie.

Podobný typ vykurovania žne úspech v severských krajinách, kde sa berie ohľad na životné prostredie. Benefitom nie je iba skutočnosť, že spotrebuje malé množstvo elektriny, ale aj vyššia flexibilita, jednoduchá inštalácia a len minimálne zásahy do budovy či objektu.

Ktorá klimatizácia ušetrí náklady?

Prostriedky na ochladzovanie vzduchu a vykurovanie sú podstatnou časťou rozpočtu domácnosti. Musíte ju vedieť korektne používať. Siahnite po klíme s inventorom, ktorý reguluje výkon a mení otáčky kompresora v rámci aktuálnych okolností. Ak disponujete tepelne izolovanou miestnosťou, postačí vám zariadenie s nízkym výkonom.

Nemusíte využívať plný výkon v momente, ak nie ste doma. Je možné ho regulovať aj za pomoci tabletu či mobilu a vykúriť miestnosti ešte predtým, ako prídete domov. Ideálne je využívanie klimatizácie iba na 15 minút za hodinu. Studený vzduch má sálať pod strop a postupne klesať tak, aby nesmeroval na vás.

Aj zo zdravotného hľadiska by ste nemali cítiť rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou počas leta viac ako 6 stupňov. Vyhýbajte sa aj tvorbe pretlaku, a to adekvátnym utesnením okien a dverí. Inak vám môže do miestností vchádzať teplý či studený vzduch a bude potrebné využívanie vyššieho výkonu klimatizácie.