Tipy, ako si vybrať správnu klimatizáciu

nov 24, 2021Nezaradené0 comments

Viete, ako si vybrať klimatizáciu, ktorá vám sadne ako uliata? Predtým, ako sa pozrieme na to, ako si vybrať klímu, prezradíme vám, z akých typov klimatizácií si môžete vybrať.

Delenie klimatizácií

Poznáme klimatizácie, ktoré sú:

  • nástenné
  • mobilné

Nástenné klimatizácie – monosplity, multisplity

Tento typ klimatizácií je oproti mobilným viac špecifický.  Majú tri hlavné súčasti, ktorými sú vnútorná a vonkajšia chladiaca jednotka, spojovacie potrubie. V rámci potrubia prechádza chladivo, ktoré sa mení na chladiacu kvapalinu. Ak je potrubie krátke, tak aj energetické  nároky nižšie a citeľnejšia efektivita.

Externá časť je lokalizovaná na balkón či strechu. Interná časť je upevnená na stene. V prípade, že potrebujete interné jednotky do viac miestností, ide o multisplit. Väčšinou stačí jedna interná jednotka a na ňu sa pripoja ostatné jednotky.

Mobilné klimatizácie

Dajú sa jednoducho inštalovať, pretože sa nemusia pripevniť. Sú určené pre interiéry, kde je nutné redukovať vyššiu teplotu, hlavne v lete. Nepotrebujete ich spojiť s externou jednotkou, postačí ich zapájať do zásuvky. V rámci odvodu tepla von z priestoru je nutná hadica. Preto je dobré klímu lokalizovať k oknu, v rámci ktorého sa hadica ľahko vyvedie. Mínusom mobilnej klímy je vyššia hlučnosť, a preto ich neodporúčame do obytných miestností.

Na čo by ste mali myslieť pri výbere klimatizácie?

Obrovský rozdiel je medzi tým, či chcete miestnosť vychladiť v rodinnom dome, výškovej budove či v bytovom dome. V rámci inštalácie predstavuje rodinný dom jednoduché riešenie pri lokalizácii externej jednotky. Pri bytovom dome a výškovej budove je dôležité navrhnúť, či bude externá jednotka lokalizovaná na streche, stene či na inom mieste.

V závislosti od veľkosti plochy je určovaný výkon klímy a spotreba. Väčšinou platí, že plocha do 25 m2 potrebuje 2,5 kW, 25-40 m2 potrebuje 3,5 kW, 40 až 60 m2 5 kW a viac ako 60 m2 požaduje 6,8 kW alebo viac.

Potrebujete klimatizáciu pre jednu či viac miestností? Chladenie iba jednej miestnosti je riešené jednou externou a internou jednotkou. V rámci dvoch či viacerých miestností sa to dá riešiť dvomi metódami. Všetky interné jednotky majú vlastnú externú jednotku. Ide o nie veľmi estetické riešenie, ale je lacné. Druhou alternatívou je multisplitová klimatizácia, ktorá má jednu externú jednotku a viac interných.

Viaceré klímy majú množstvo funkcií, ku ktorým patrí kúrenie, jej ovládanie prostredníctvom wi-fi či smartfónu, aktívne čistenie vzduchu od vírusov, odvlhčovanie či zvlhčovanie vzduchu a jej dizajn. Využijete niektorú z týchto funkcií aj vy alebo nie? Zvážte, čo je pre vás najlepšia možnosť.

V súčasnosti je vyrábaných približne 90  % inverterových jednotiek. Pracujú na báze, že pri zapnutí klímy majú výkon aj 120 % a zvládnu rýchlo schladiť interiér na vami zadanú teplotu. Potom sa výkon zredukuje na 20 % a udržiava požadovanú teplotu, čo šetrí elektrinu a vytvára menej hluku. Naopak, on/off klimatizácie pracujú neustále na plný výkon.