Zápach šíriaci sa z klimatizácie. Čo s tým?

nov 24, 2021Nezaradené0 comments

Letné mesiace sú priam stvorené na to, aby ste si zadovážili klimatizačnú jednotku. Pomôže vám lepšie zvládať návaly teplého počasia a navyše, ak ju budete správne používať, ide o perfektnú pomocníčku. Nezabúdajte, že aj pri klimatizácii na vás môžu striehnuť problémy, ktoré sa týkajú nielen horšej funkcionality, ale aj zápachu.

Príznaky zle udržiavanej klimatizácie

K tým najzákladnejším patrí pokles výkonu, slabé prúdenie vzduchu, vysoká spotreba energie, výskyt nečistôt či náchylnosť na vytváranie námrazy a presakovanie vody. Ak sa nestaráte o klimatizáciu, vedzte, že tá vám to dá pocítiť. Vo vnútri klímy sa vytvára ideálne prostredie pre baktérie a plesne. Kvôli ventilácii sa neskôr dostanú do okolia. Nečistoty víria po interiéri a môžu ohroziť vaše zdravie.

K rizikovým osobám patria najmä deti, dôchodcovia či osoby, ktoré majú slabú imunitu. Môžu čeliť rôznym alergiám či respiračným ochoreniam. Baktérie, ktoré sú v jej vnútri spôsobujú smrad. Tento zápach väčšina ľudí prisudzuje kanalizácii. Môžu si to sami. Zlá údržba klimatizácie v práci či doma sa odzrkadlí na jej výkonnosti.

Dôležitý je pravidelný servis, ktorý jej garantuje dlhú životnosť. Zverte ju do rúk odborníkov, a to minimálne raz ročne. Ak máte klimatizáciu v práci či v priestoroch, kde je viac ľudí, môže to byť aj dva, prípadne trikrát ročne.

Pravidelný servis je kľúčom

Daným problémom jednoducho predídete správnym čistením, dezinfekciou a servisom klimatizácie. Ide o profylaktický servis, ktorý zníži riziká zdravotných komplikácií a predĺži životnosť klimatizácie.

Daný servis sa skladá z kontroly elektrického zapojenia, odtoku kondenzátu, dezinfekcie a čistenie výmenníkov klimatizácie a filtrov a následnej kontroly tlaku chladiaceho média. Servis nie je drahý v porovnaní so zakúpením novej klímy, ktorá by bola práve kvôli vám a nedostatočnému servisu nepoužiteľná.

Ako čistiť klimatizáciu

Čistenie alebo dezinfekcia klímy sa musí začať vyčistením internej jednotky. Tá sa prestrieka kvapalinou, ktorá slúži na dezinfekciu. Pomaly zariadenie spustíme, aby kondenzovaná para, ktorá je výmenníku, zmyla kvapalinu do potrubia pre zavádzanie vody, ktorá bola kondenzovaná.

Môžete umyť aj sieť interných prachových filtrov, a to za pomoci mydla a vlažnej vody. Externú jednotku môžete vyčistiť stlačeným vzduchom pri vyššom tlaku. Fúka sa medzi lamely výmenníka, a to v opačnom smere, než je prúdenie vzduchu distribuovaného externým ventilátorom. Čistenie je úspešné vo chvíli, ak je výmenník tepla externej jednotky úplne priechodný. Robte to aspoň dvakrát ročne.

V prípade, že ide o extrémny zápach z klimatizácie, obráťte sa na profesionálov, aby v dôsledku neodbornej manipulácie nedošlo k ešte väčším problémom.